دکتر محمدجعفر سلیمانی امیری
متولد سال 1323 هجری شمسی برابر با 1944 میلادی در شهر امیرکلا از شهرستان بابل می باشند. پس از اخذ دیپلم و گذراندن دوره سربازی در سال 1348 وارد دانشگاه تهران شده ، پس از طی دوره دکترا در امتحان ورودی تخصص آزمایشگاه بالینی پذیرفته شدند و پس از طی دوره چهار ساله آموزش در بیمارستان های دانشکده پزشکی تهران و موفقیت در آزمون دانشگاه، برای امتحان بورد به وزارت علوم معرفی گردیدند.در بهمن سال 1358 با قبولی در بورد ، موفق به اخذ تخصص تشخیص طبی از دانشکده پزشکی دانشگاه تهران شدند. در اردیبهشت 1359 به استخدام وزارت بهداری و بهزیستی درآمدند و در بیمارستان شهید یحیی ن‍ژاد بابل به عنوان مسئول آزمایشگاه شروع به کار نمودند و دو سال طرح نیروی انسانی را در همین بیمارستان گذراندند.

هم زمان مسئول امور آزمایشگاه های بیمارستان ها و درمانگاه های شهرستان بابل شدند و در طی دو سال ، 6 آزمایشگاه در بیمارستان ها و درمانگاه های شهرستان بابل تجهیز و راه اندازی کردند، ضمنا آزمایشگاه بیمارستان نوساز شهید بهشتی را با تجهیزات خوب آن روز تجهیز و قابل بهره برداری نمودند.

فعالیت حرفه ای

در سال 1361 علاوه بر خدمات دولتی ، آزمایشگاه رازی بابل را تاسیس کرده و سعی نمودند  با برنامه منسجم همه ساله از نظر علمی و تجهیزات ، این آزمایشگاه را ارتقاء دهند و درسال 90 با احداث ساختمانی به زیر بنای 3200 متر مربع بزرگترین آزمایشگاه کشور را از نظر مساحت در شهرستان بابل بنا نمودند.

فعالیت حرفه ای اجتماعی

از سال 1365 الی 1371 قائم مقام نظام پزشکی استان مازندران (استان گلستان و مازندران فعلی) بوده و ریاست دادگاه بدوی نظام پزشکی استان را به عهده داشته اندو همزمان عضو شورای انتظامی نظام پزشکی  استان نیز بودند. علاوه بر آن دو دوره عضو هیئت مدیره نظام پزشکی شهرستان بابل و 12 سال عضو دادگاه نظام پزشکی شهرستان بابل شدند.

در ضمن در فعالیت صنفی و ساماندهی حرفه ای همکاران آزمایشگاهی استان ، مشارکت فعال داشته و از سال 1379 تا سال 1391 عضو و رئیس هیئت مدیره جامعه آزمایشگاهیان استان مازندران شدند.

فعالیت پژوهشی

در سال 1354 (1976 میلادی) در کنار درس و بحث موظفی ، فعالیت علمی و پژوهشی را در دانشگاه تهران آغاز نمودند و اولین پژوهش ایشان تحت عنوان جستجوی سموم سرطان زای کلره در چربی جمعیت ایرانی می باشد که برای انجام این تست از چربی اتوپسی اجساد پزشکی قانونی تهران استفاده کردند ، سپس به جستجوی این سموم در روغن نباتی مصرفی ایرانی ها پرداختند که مجموعه این پژوهش ها  به صورت دو مقاله در مجلات معتبر بین المللی ذیل چاپ شد.
   
      
Chlorinated pesticide residues in the body fat of people in Iran
Environmental Research, Volume 16, Issues 1–3, 1978, Pages 419-422

 Detection and determination of chlorinated pesticide residues in raw and various stages of processed vegetable oil
Journal of the American Oil Chemists Society, December 1976, Volume 53, Issue 12, pp 752-753

سپس در سال 1370 هجری شمسی پژوهش خود را در آزمایشگاه رازی بابل با انجام اسکرینینگ تالاسمی مینور و شیوع کمبودG6PD   در دانش آموزان دبیرستانی شروع نموده که نتیجه آن پایان نامه دکترای سه تن از اولین  فارغ التحصیلان دانشگاه علوم پزشکی بابل شد.

همچنین  ایشان مشاور و انجام دهنده پروژه های پژوهشی برای تعدادی از پایان نامه های دکترای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بابل و دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده اند و نیز بسیاری از پژوهش های انجام شده ایشان و همکاران به صورت 28 مقاله ISI  در مجلات معتبر خارجی ،و نیز تعدادی از آنها در مجلات فارسی زبان داخلی به چاپ رسیده است، که مواردی از مقالات ISI در کتاب های مرجع (هاریسون، مندل و سیسیل) رفرنس گردید.


بروزرسانی: 18:15:50 1398/02/05
رفتن به بالای صفحه