عوارض کلسترول بالا

کلسترول بیش از حد می‌تواند باعث تشکیل سنگ کیسه صفرا شود. دردی که با معده درد متناوب، تهوع و استفراغ مرتبط است.

 

ما برای سلامت کلی خود به کلسترول نیاز داریم، اما مقدار زیاد آن چیز بدی است. کلسترول بالا می‌تواند باعث مشکلات عمده سلامتی شود و به آن قاتل خاموش می‌گویند، زیرا اغلب هیچ علامت هشدار دهنده‌ای وجود ندارد. در حالی که کلسترول بالا می‌تواند ارثی باشد انتخاب سبک زندگی مانند رژیم غذایی نامناسب، ورزش نکردن و سیگار کشیدن می‌تواند این خطر را افزایش دهد.

تفاوت بین کلسترول خوب و بد چیست؟

به گزارش یاهو نیوز، «کلسترول خوب» با حمل کلسترول «بد» ناسالم به کبد به محافظت از اندام‌های حیاتی مانند قلب شما در برابر سکته مغزی یا حمله قلبی کمک می‌کند. این فرآیند در نهایت به کاهش میزان کلسترول کمک می‌کند و از ته‌نشین شدن کلسترول در دیواره‌های رگ‌های خونی شما به عنوان پلاک جلوگیری می‌کند. کلسترول «خوب» برای کمک به کاهش خطر یک رویداد قلبی حیاتی است.

چرا کلسترول تا این اندازه مهم است؟

مهم است که به یاد داشته باشید کبد شما به طور طبیعی کلسترول کافی برای بدن‌تان تولید می‌کند. کلسترول اضافی از غذایی که می‌خورید به دست می‌آید. مقدار اضافی به عنوان کلسترول «بد» نامیده می‌شود؛ و در دیواره‌های شریان‌های شما ته‌نشین می‌شود که به آن تصلب شرایین گفته می‌شود و انسدادی را ایجاد می‌کند که باعث باریک شدن رگ‌های خونی می‌شود و بر جریان خون به قلب تاثیر می‌گذارد.

چه چیزی کلسترول بالا در نظر گرفته می‌شود و چه کسانی در معرض خطر قرار دارند؟

اگر کلسترول کل شما (که شامل LDL «بد» و HDL «خوب» شما می‌شود) بیش از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد یعنی کلسترول بالایی دارید. هدف این است که میزان کلسترول کم‌تر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر برای کلسترول بد یا LDL و بیش از ۴۰ میلی گرم در دسی لیتر برای کلسترول خوب یا HDL باشد.

حمله قلبی یا سکته مغزی

حمله قلبی یا سکته مغزی که به آن انفارکتوس میوکارد یا همان سکته قلبی نیز گفته می‌شود می‌تواند ناشی از کلسترول اضافی در شریان‌هایی باشد که باعث تنگ‌تر یا مسدود شدن شریان‌ها برای انتقال خون به قلب شده اند. یک رویداد قلبی ناشی از کلسترول بالا می‌تواند زندگی را تغییر دهد.

درد قفسه سینه

همان طور که کلسترول در رگ‌های شما جمع می‌شود میزان خونی که اجازه می‌دهد به قلب شما جریان یابد را کاهش می‌دهد. این منجر به جریان خون کمتر و اکسیژن‌رسانی به قلب می‌شود که در نهایت باعث استرس بیشتر بر قلب و درد در قفسه سینه می‌شود که اغلب به آن آنژین گفته می‌شود.

دل درد

کلسترول بیش از حد می‌تواند باعث تشکیل سنگ کیسه صفرا شود. دردی که با معده درد متناوب، تهوع و استفراغ مرتبط است.

بدون علائم

لازم است بدانید که کلسترول بالا می‌تواند یک بیماری خاموش باشد. شما ممکن است هیچ علامتی نداشته باشید. تنها راه برای تشخیص کلسترول بالا انجام غربالگری است. آزمایش خون و صحبت با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی به شما این امکان را می‌دهد که از خطرات یک رویداد قلبی مطلع شوید.

 

منبع: یاهونیوز

 تاریخ انتشار: 12:36:43 1401/04/15
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
رفتن به بالای صفحه