آیا راهی برای تشخیص ناباروری پیش از ازدواج وجود دارد ؟

زوج‌های بسیاری هستند که با گذشت چندین سال از ازدواجشان هنوز نتوانسته اند به یکی از خواسته‌های خود که بچه دار شدن است برسند و به نوعی خانواده سه نفر خوشبخت خود را تشکیل دهند. برخی در این دوران حسرت می‌خورند و آرزو می‌کنند که‌ای کاش پیش از ازدواج می‌دانستند که نابارورند و بچه دار نمی‌شوند تا در حال حاضر این عذاب را تحمل نمی‌کردند و یا حرف‌های ناخوشایند خانواده هایشان آن را آزار نمی‌داد.

 

آیا ناباروری دختران قبل از ازدواج قابل تشخیص است؟

چنانچه زوجی پس از گذشت یک سال از زندگی زناشویی و بدون جلوگیری از حاملگی، صاحب فرزند نشوند، گفته می‌شود که نابارور هستند و باید تحت نظر پزشک متخصص قرار بگیرند؛ بنابراین نمی‌توان صددرصد مطمئن شد که فرد قبل از ازدواج نابارور است یا خیر. اما در برخی مواقع با تشخیص بیماری‌هایی مثل تنبلی تخمدان، می‌توان تشخیص داد که ناباروری در بیمار پیش خواهد آمد.

 

آندومتریوز نیز از دسته بیماری‌های شایع است. بافتی در داخل رحم به نام آندومتر وجود دارد که با ریزش آن خونریزی ماهانه صورت می‌گیرد.گاهی این بافت که باید در داخل رحم باشد به فضا‌های دیگر می‌رود و علائمی مانند چسبندگی رحم بروز می‌کند که باعث نازایی است.

 

اگر دختران دچار این بیماری‌ها شوند، می‌توان ناباروری آن‌ها تشخیص داد، اما در بیشتر موارد تا زمان برقراری رابطه و یک سال از آغاز آن نمی‌توان متوجه نازایی شد و مبتلایان به تخمدان پلی‌کیستیک هم می‌توانند با دارو تحت کنترل قرار گیرند و بچه‌دارشوند.

 

آیا راهی برای تشخیص ناباروری پیش از ازدواج وجود دارد؟

نازایی همیشه علامت ندارد، اما شایع‌ترین علامت‌های مشکلات زنانگی درد‌های شدید قاعدگی است. یک خانم هم با سونوگرافی از تخمدان و رحم می‌تواند سلامت قدرت باروری خود را بسنجد و متوجه شود تخمدان‌های او سالم‌اند یا نه.

 

آیا ناباروری پسران قبل از ازدواج قابل تشخیص است؟

از آنجا که نیمی از مشکلات ناباروری به مردان و نیمی به خانم‌ها مربوط است، یک آقا می‌تواند قبل از ازدواج آزمایش اسپرموگرام بدهد تا معلوم شود در مایع منی او اسپرم (سلول جنسی نر) وجود دارد یا نه و آیا اسپرم‌ها قدرت حرکتی مناسب برای بارور کردن تخمک دارند یا ندارند؟

 

اما بسیاری از آقایان تمایلی ندارند این بررسی را انجام دهند. این آقایان باید بدانند همان اندازه که قدرت باروری خانم مهم است، سلامت سلول‌های جنسی آن‌ها هم اهمیت دارد. معمولاً آقایان سلامت عمومی و قدرت مردانه و ظاهری خود را ملاک قرار می‌دهند، به همین دلیل از این نکته غفلت می‌کنند و به انجام بررسی مردانه تن نمی‌دهند. پس ۸۰ درصد ماجرا را قبل از ازدواج می‌توانیم بفهمیم، ولی از ۲۰ درصد باقی نه شما اطلاع دارید، نه پزشکتان!

 منبع: خبرنگاران جوانتاریخ انتشار: 19:23:33 1397/04/11
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
رفتن به بالای صفحه